Jak chránit své soukromí na internetu

V dnešní době jsme všichni neustále sledováni. V reálném životě je na každém rohu kamera, která díky umělé inteligenci analyzuje a zaznamenává náš obličej. V digitálním životě, když jsme na mobilu, tabletu nebo koukáme do obrazovky počítače, je sledování (logování) naší aktivity takřka nepřetržité.

Zda je to správně nebo ne, o tom nechci spekulovat. V tomto článku Vás chci seznámit s možností, jak své soukromí na internetu chránit. Rozhodně to neberte jako návod, že budete zcela anonymní a můžete pak páchat beztrestně a nedostižně různé neplechy. O tom Vaše soukromí rozhodně není …

Jak to tedy je s tím sledováním uživatelů na internetu?

Používáte prohlížeč Chrome, Explorer, Firefox, Edge nebo Safari? Je to asi jedno, který Vám vyhovuje víc. Každý prohlížeč uchovává informace o tom, kde jste byli, jaké stránky jste navštívili nebo co jste vyhledávali. Primárně tyto informace ukládá do historie, kterou si můžete vymazat.
Pokud jste ve Vašem prohlížeči navíc přihlášení k Vašemu účtu, ukládají se veškeré informace i na server společnosti, která prohlížeč spravuje.

Chrome = Google
Explorer a Edge = Microsoft
Firefox = Mozilla Corporation
Safari = Apple

Většina informací, které se o Vás ukládají jsou primárně pro Vaše dobro. Pro uživatele, aby se mu lépe pracovalo a brouzdalo po internetu. Nebo alespoň se to tak tvrdí.
Opět, nechci spekulovat o tom, zda je to správně nebo ne.
Důležité je, že se můžete sami rozhodnout, jaký prohlížeč budete používat a jaké informace se mají ukládat.

Sledují Vás daleko víc, než si myslíte!

Na každém počítači, telefonu nebo tabletu určitě máte nějaký antivirový program s firewallem. A ten Vás chrání před tím, aby se do Vašeho počítače, k Vašim datům nikdo nedostal.
Servery kde jsou webové stránky, které navštěvujete a kde jsou uloženy údaje z Vašich prohlížečů, jsou taky perfektně chráněny. Zde by k úniku Vašich soukromých dat dojít nemělo.
Bohužel mezi Vaší obrazovkou a internetem, kde jsou všechny weby, které navštěvujete je mezera. Váš počítač je chráněn. Servery jsou chráněny. Ale komunikace mezi nimi chráněná není!

Řešením je vlastní VPN

VPN je anglická zkratka pro Virtual Personal Network. Zjednodušeně řečeno jde o tunel do kterého se nikdo nedostane a skrz tento tunel probíha komunikace mezi Vámi a webovými stránkami, které navštěvujete.
Na internetu je velké množství firem, které nabízejí VPN pro běžného člověka. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit firmu NordVPN. Nemusíte znát složitá nastavování VPN. NordVPN nabízí pro počítač, Mac, mobil nebo tablet jednoduchou aplikaci, která vše nastaví a Vy pak jen jedním stisknutím VPN zapínáte a vypínáte.
NordVPN navíc nabízí záruku 30 dní na vrácení peněz.

Zda je Vaše připojení k internetu chráněné si můžet ověřit na stránce NordVPN (https://nordvpn.com/). Úplně nahoře je černá lišta, kde je informace Your status. Unprotected znamená, že nejste chráněni.

V případě dotazů nebo pomoci s instalací VPN napište kometář a já se Vám pokusím poradit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.